Anæstesiologer arbejder også med bæredygtighed

Del denne nyhed via:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
Bæredygtighed_Nyheder

Fra Dagens Medicin: Anæstesiologer arbejder også med bæredygtighed (billedet er taget af Jørgen Wiis der er formand for bæredygtighedsudvalget)

“COVID-pandemien blev en øjenåbner for os i anæstesiologien – både i forhold til vores afhængighed af engangsudstyr, forsyningssikkerhed og ikke mindst bæredygtighed. Det var med til at sætte skub i arbejdet med at gentænke vores praksis,” siger overlæge og formand for bæredygtighedsudvalget i Dansk Selskab for Anæstesi og Intensiv Medicin, Jørgen Wiis.

 

UFIM (Intensiv Udvalg) har flere spændende oplæg og workshops klar til dig på årsmødet. Vi ses snart! #dasaim #intensiv

5 0
Fredag morgen på årsmødet giver UFIM (Intensiv Udvalg) giver dig en indflyvning i alle de nye rusmidler på markedet! #dasaim #anæstesi #intensiv

15 0
Mon Rune nogensinde opdager det? @årsmøde #dasaim #anæstesi #intensiv

23 1
Hvem bliver vores nye konferencier til årets fest??? #dasaim #anæstesi #intensiv

44 1
DASAIM’s uddannelsesudvalg har igen i år 3 spændende oplæg med på årsmødet, blandet andet oplæg v. Rune Dall Jensen om coachingværktøjer i hverdagen!

Vi glæder os til at se jer 👏🏼

34 1
Rikke Meisler - formand for Præhospital og Akutmedicinsk Udvalg (PAU) - fortæller, om hvilke spændende oplæg PAU har på DASAIM årsmøde.
#dasaim #anæstesi #intensiv #akutmedicin #præhospital

63 0