Kære kolleger,
På vegne af vores norske arbejdsgruppe for pædiatrisk organdonation, og i samarbejde med vores kolleger fra Göteborg samt vores nye Kompetencecenter for Organdonation i Oslo, har jeg fornøjelsen af at dele denne foreløbige meddelelse om den 1. netværkskonference om pædiatrisk organdonation, som foreløbigt er planlagt til at finde sted i Oslo den 3.–4. september i år. Et udkast til program er vedlagt til orientering.
Idéen til denne konference er opstået over de seneste måneder gennem drøftelser mellem kolleger i Norge og Sverige og blev yderligere udviklet under vores fælles deltagelse ved ISODP 2025 i Kyoto. I Norge har vi i flere år arbejdet intensivt på at forbedre systemer og protokoller for pædiatrisk organdonation. Særlige lovgivningsmæssige krav, herunder obligatorisk billeddiagnostik af den cerebrale cirkulation, har tydeliggjort udfordringer, som krævede målrettede løsninger. I dialog med vores nordiske kolleger blev det hurtigt klart, at vi deler mange af de samme udfordringer—særligt når det gælder om at sikre en retfærdig identifikation af donorer og gennemførelse af donation på tværs af alle aldersgrupper i sundhedssystemer, der primært er indrettet til voksne donorer. Vi mener, at en styrkelse af det nordiske samarbejde gennem et aktivt fagligt netværk er et vigtigt skridt fremad.
Denne konference er tænkt som et første skridt i opbygningen af et sådant netværk. Frem for et traditionelt undervisningskursus vil fokus være på erfaringsudveksling, drøftelse af udfordringer samt udforskning af mulige fælles tilgange og protokoller. Programmet er fortsat fleksibelt og er tilrettelagt, så der er god tid til interaktion og dialog. På nuværende tidspunkt er vores kontaktliste i Norden stadig begrænset. Vi vil derfor sætte stor pris på, hvis I vil videresende denne invitation til kolleger, der arbejder med pædiatrisk organdonation, eller som har (eller forventes at få) centrale roller inden for dette område i jeres land.
For at understøtte planlægningen vil vi være taknemmelige for en tidlig tilkendegivelse af interesse. Hvis I overvejer at deltage, bedes I sende en kort meddelelse pr. e-mail til: thomas.moller@ous-hf.no. Denne interessetilkendegivelse er ikke bindende. Hvis muligt, beder vi jer venligst svare senest den 12. april (ugen efter påskeferien).
Vi ser frem til at høre fra jer og håber at kunne byde jer velkommen i Oslo.
Med venlig hilsen
Norwegian Paediatric Association
Foreløbigt program i overskifter:
| Torsdag d. 3 september 2026 | |
| Tid | Emne |
| 11.30-12.30 | Lunch and Registration |
| 12.30-13.00 | Opening Session |
| 13.00-14.30 | Session 1: Legislation, Regulations and National Organizational Structures |
| 14.30-15.00 | Coffee Break |
| 15.00-16.15 | Session 3: Determination of Death in (DBD) – Differences Between Children and adults |
| 16.15-17.15 | Session 2: Imaging in the Diagnosis of Absent Cerebral Circulation (DBD) |
| 19.00- | Conference Dinner |
| Fredag d. 4 september 2026 | |
| 8.30-9.30 | Session 4: Special Considerations in Neonatal Organ Donation |
| 9.45-11.00 | Session 5: Controlled Donation after Circulatory Death (cDCD) in Children |
| 11.00-11.20 | Coffee Break |
| 11.20-12.45 | The Way Forward – Founding the Nordic Network |
| 12.45- | Lunch and Closing |
Klik her for at se foreløbigt uddybet poster, program og informationer.


