UAPM’s holdningspapir vedr faste og behandling med GLP1 receptor agonister

Del denne nyhed via:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
Skærmbillede 2024-01-07 kl. 14.03.40

Håndtering af patienter i behandling med GLP-1 agonister

Antallet af patienter i behandling med GLP-1 agonister er steget markant, og det har rejst spørgsmål om den perioperative håndtering af disse patienter. Evidensen på området, specielt vedrørende pausering op til elektiv kirurgi samt aspirationsrisiko, er fortsat mangelfuld, og foreliggende litteratur er ikke uden bias. Det er derfor for tidligt at komme med en regelret guideline, men vi har nedenfor skitseret de overvejelser, man som anæstesilæge bør gøre sig.
Grundlæggende må man se det som en patientkategori, der kræver ekstra årvågenhed, og hvor viden om patientens farmakologiske behandling indgår i den samlede risikovurdering.

Hvem bliver vores nye konferencier til årets fest??? #dasaim #anæstesi #intensiv

42 0
DASAIM’s uddannelsesudvalg har igen i år 3 spændende oplæg med på årsmødet, blandet andet oplæg v. Rune Dall Jensen om coachingværktøjer i hverdagen!

Vi glæder os til at se jer 👏🏼

33 0
Rikke Meisler - formand for Præhospital og Akutmedicinsk Udvalg (PAU) - fortæller, om hvilke spændende oplæg PAU har på DASAIM årsmøde.
#dasaim #anæstesi #intensiv #akutmedicin #præhospital

63 0
Tak til alle de vidunderlige mennesker, der har lagt et kæmpe stykke arbejde for at få Årsmødet og festen til at ske! Et særligt tak skal gå til Sarah Chehri, Peter Blom, Line Stendell, Mads Holten, Theis Itenov og Eva Valmod.

108 0
Vigtig information om Festmiddagen:
Adgang til festen kræver et armbånd til Tivoli!
Udlevering af armbånd foregår kun ved Årsmøderegistreringen på Scandic Copenhagen i følgende tidsrum:
 🕛 Torsdag d. 13/11 kl. 12.00 – 18.00
🕛 Fredag d. 14/11 kl. 08.00 – 17.00

30 1